5. Tři studně

Vítejte v obci Tři studně!

Obec vznikla v polovině 17. století, když správce novoměstského panství František Maxmilián Kratzer dovolil dělníkům, aby si na vykácené pasece „U třech studní″ postavili své chaloupky. Ke Třem Studnám se váže jedna významná událost – slavnost Otvírání studánek. Obec každoročně pořádá tuto slavnost o poslední květnové sobotě. Po projevu starosty obce bývá uvedena kantáta B. Martinů Otvírání studánek.

Nacházíte se kousek od hráze rybníka Sykovec. Vznikl mezi léty 1587-1646. Je tedy starší jak samotná obec Tři Studně. Rybník Sykovec leží v nadmořské výšce 740 m n. m. Je nejvýše položeným rybníkem v oblasti CHKO Žďárské vrchy.

Světoznámý hudební skladatel Bohuslav Martinů zde pobýval na pozvání své jediné české žačky Vítězslavy Kaprálové ve vilce č. 29 téměř celý červenec. Okolní prostředí Tří Studní Martinů zcela okouzlilo, připomínalo mu poličské dětství a inspirovalo ho ke složení kantáty Otvírání studánek. Významné osobnosti na Třech Studních připomíná pamětní deska na hotelu U Loubů, pamětní desky na vilce č. 29 a pamětní kámen u studánek Barborky a Vitulky.

Zajímavost

V roce 2004 bylo ve Třech Studních slavnostně založeno nejmenší náměstí na světě nazvané Náměstí Evropské Unie, zaznamenané v české knize rekordů. Od tohoto roku se v obci každoročně pořádají slavnosti připomínající výročí založení této kuriozity. Oslav se jako vzácní hosté zúčastnili např. herečky Květa Fialová a Naďa Konvalinková, hudebník Josef Fousek nebo komentátor Jaroslav Suchánek.

Co říká vlk

Projděte se po nejmenším náměstí na světě a změřte kolik kroků je potřeba, abyste ho celé obešli.

Užitečné odkazy

Stránky vesnice Tři studně a informace, co se v okolí chystá
VIDEO Sykovec, autokemp u rybníka
VIDEO Tři studně v hlavních zprávách
Hospůdka na náměstí, Tři studny
Životopis slavného skladatele